...Az Egyetemi Nyomdával kötött szerződése értelmében (Bikfalvi Falka Sámuelnek) kötelessége volt a betűmetsző tanulók képzése is. Az alábbiakban egyik érdemes tanítványa (Szakáts József) pályakezdésének és későbbi munkásságának néhány mozzanatát ismertetjük eddig publikálatlan levélbeli adatok alapján.

Sz. Erzsébethi idősb Szakáts Mihály székelyudvarhelyi asztalosmester 1806. július 3-án levelet írt Falka Sámuelnek, melyben emlékezteti, hogy
"hajdan Doktor Herter Úr szállása szomszédságában gyakorta volt szerentséje a Tkts Úr társaságába lenni..., s mikor elment a Tkts Úr mi tőlünk, akkor itt hagyta volt kedves emlékezetét Szívünkbe, hogy midőn halljuk valaholott a Világ Theátrumán érdemes Nevének hírét: éledjen tiszta Szívünkbe a valóságos Örömnek érzése."
Efféle instanciázás után így mutatja be fiát:
"A harmadik fijam, Jósef, a ki már 22 esztdket hagyott hátra, mellyeket mind eddig a Collegyomba használt, hogy Togatus Deák annak 6-k esztdeje. – Czélja volt az Insineriára: de az Idő változván és annak környül állásai: már Szegénysége nem engedi, hogy fel mehessen valamelyik Universitásba. – Papi Statusra vala hivatala: de arra nem lévén kedvem, és más sok érdemes emberek is ellenkezvén benne, el nem eresztém: látván benne a Rajzolás, Festés, Mettzés és t. af. Mesterségekben lévő különös tehettséget – Sok érdemes emberek sajnálkodva láttatnak Fijamra tekinteni, és gyakorta szemre hányásokkal illetnek hogy a Fijamba lévő azon tüzet – miért engedjük használatlan magába meg fojtodni etc. Ez már az a környül állás, mely azzal biztat engemet, hogy a Tkts Úrnak eszközlése és útmutatása által, Fijamból Betű Mettző válhatik."

Falka Sámuel válasza augusztus 6-án érkezett a nagykendi postára. Szakáts József, az ifjú betűmetsző-jelölt tüstén nekiült a levélírásnak.

"Tekintetes Úr, nagy érdemű Patrónus Uram! A mult Szeredán, Aug. 6-kán midőn N. Kenden a Póstán jött Leveleket expediálnám, valék szerentsés a Tkts Úrnak Atyámhoz utasított Levelére találnom, a melyet bátor valék fel is bontani, mind azért mivel az Atyámtól szabadságot nyertem, midon egyet értéséből várakoztam itt rá, miolta az Atyám Levelit a Tkts Úrhoz expediálni, ide jöttem (Hogy itt expediálom a Leveleket, az annál fogva vagyon, hogy én itt a Postális Háznál a Posta-Mester Titt. Téglási Ádám Úr'Bátyám Uramnak az Anyám testvérinek Író Deákja és egyszersmind Gyermekeinek Tanítója valék, aki most Sz. Udvarhelyen vagyon: de meg hagyta, hogy ha a Tkts. Úrhoz levelet írok, ki ne hadjam a Tkts Úrhoz alázatos tiszteletit meg írnom) mind azért, mivel úgy tudtam, hogy rész szerént engemet is illet. – Fel bontám tehát a Tkts Úr betses Levelét és ki olvasám Soraiból irántam való nagy Szívességét és gondosságát etc. Melyért nem szűnöm háládatos lenni. Instállom alázatosan a Tkts Urat méltóztasson továbbra is Patrónusom maradni, hogy élhessek bölts tanátsával, hogy intézhessem lépéseimet azon út felé, melyet a Tkts Úr bölts ki nézése szerént mutathat azon Czélra, melyet a köz haszonra, és a magam tökéletesítésére kívánok elérni, arra a Czélra t. i. a melyre biztat és ösztönöz Születésemmel kapott Természeti hajlandóságom.
El várjuk Kegyes ígérete szerént másodszori tudósíttását is, addig pedig íme a Tkts Úrnak parancsolattyára lejjebb vagy két sor nyomtatást és Exemplárt mutat írásom, ősi Czímeremet ábrázoló Petsét (melynek formáját 3-k esztdeje hogy metszettem) és ezen N. Kendi Posta Statio egyik Petsét formájával nyomott Petsét (melyet tsak esztdje hogy metszettem) melyet ha tudtam volna hogy így is fogok használni, figyelmetesebben metszettem volna. Festés vagy Rajzolással nem producalok a jövő Posta Napig; mivel minden festő és Rajzoló eszközeim és Materiáléim Udvarhelyen hagytam, hanem a következendő Posta Napig valahogy tsak szerkeztetek – hogy akkorra tulajdon Képemet festhessem vagy Rajzolhassam le, – addig is magamat és ügyemet méj tisztelettel a Tkts Úr nagy Szívességibe ajjánlván vagyok a Tekéntetes Úr, Kegyes Patrónusom le kötelezett alázatos tisztelő szolgája.
Nagy Kend Aug. 8-kán 1806. Sz. Erzsébethi Szakáts József."

Négy nap múlva írta a másik levelet Falkának és ebben elküldte saját maga festette miniatűr arcképét is.

"Tekéntetes Úr Nagy érdemű Pátrónusom!
A mult Pénteken e Holnap 8-kán Expediálám egy levelemet Postára a Tkts Úrhoz utasítva a Tkts Úrnak bölts tanátslása és commendálása szerént, melybe meg írtam vala, hogy leve szerentsém a Tkts Úrnak Atyámhoz utasíttott Levelére, melyre mind akkorig várakoztam a N. Kendi Postális Háznál (az hol Expeditor voltam, és most is szint oly formán vagyok az Atyámnak a Tkts Úrhoz utasított Levelének ide hozása után) a miért levék bátor fel is bontani etc. Írtam tovább azon Levelemben a Tkts Úr javaslására egy néhány sor Betűket: Nyomtatás formán nagyobb és kisebb féléket, Exemplár formán is hasonlóképpen, és valami Mettzésbeli Productumaimat is ragasztván belé, melyeket most csak azért emlegetek; hogy hátha azon Levelem Hajó-törést szenvedett valaholott a Posta Utakon Ki maradván pedig a Rajzolás vagy Festés-béli Productumom belőlle; az abba tett ígéretem szerént itten küldöm ezen Csorba Levelemhez ragasztva vagyis kapcsolva az én tulajdon képemet, melyet bizony Matska Szőrből általam (Tsak a hogy lehetett) készült Pemzel által, és ugyan durva Festékekkel nem festettem, hanem Mázoltam a mint a vonások is mutattyák hazámba lévén minden Rajzoló és Festő mívszereim, mely noha durva és nints benne vividitas mégis mindeneknek akik tsak látták ítéletek szerént a leg első meg pillantással is az én tulajdon formámat mutattya, pedig ugyan soknak mutattam, hogy ítéleteket ki tanulhassam – de ez akkor lehet talán bizonyosabb és helybe hagyhatóbb, midőn nem Tsak Képe, hanem tulajdon maga is szerentsés lehet magát meg mutatni a Tkts. Úrnak, – ki várja meg ígért és biztató tudósítását a Tkts Úrnak, a ki még alázatossággal tiszteli érdemes Úri házát, a ki magát újjabban is ajjánlani bátor a Tekéntetes Úr Nagy érdemű Patronusom esméretlen alázatos szegény szolgája Szakáts Jósef m. t. k. 1806. 12-d Aug.

P.S. Ha hibáztam a festés, vagy Rajzolás béli törvény ellen; menthetem azzal magamat, hogy még soha Rajz Oskolát és engemet Rajzra v. festésre tanítót nem esmértem. – Nb. Ezen fél-szeg Levelemről méltóztasson a Tkts úr megengedni – –"

...Szakáts József csakugyan felkerült Falka mellé Budára. Hogy s mint működött és miféle betűket metszett, minderről kevés hozzáférhető adat áll rendelkezésünkre. Tudjuk róla, hogy 1807-ben 10 frt havi fizetést kapott. A nyomda 1824-ben megjelent mintakönyvében melynek az Egyetemi Nyomda házi-könyvtárában lévő példányában egykorú kéz és mintaszedések mellé feljegyezte a betűmetszők nevét, többhelyütt szerepel a mi Szakáts Józsefünk. E szerint a következő betűket metszette:
Kleine Tertia Antiqua, Kleine Tertia Cursive (rectius Mittel), ezek már a nyomda 1814-i mintakönyvében is szerepelnek. Német betűk: Petit Fraktur, Petit Schwabacher, Coloneille Fraktur, Garmond Fraktur, Grose Cicero, Mittel Fraktur. "Falka és másik kiváló tanítványa Gotzig Károly betűi mellett Szakátséi jóval gyengébbek, egyenetlenek és szépség tekintetében meg sem közelítik a Mesteréit" – írja Szentkuty Pál szigorú kritikával. Kezdőtől mindenesetre ez is szép teljesítmény volt, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy Falka Sámuel a tanulók kiképzésében nem felelt meg a nyomdavezetőség várakozásainak, s 1811. márciusában a betűmetszők tőle mind megszöktek. Hová került ezután s hol működött Szakáts József – ezidőszerint nem tudjuk.

Kulcsár Adorján: Szakáts József, Falka Sámuel Betűmetsző Tanítványa. Magyar Könyvszemle, 1943.